365 dobrze wykorzystanych dni

logo

 

Rok 2018 był dla OIKiP rokiem pracy, pracy dla Państwa - naszych klientów. Bardzo intensywnie pracowaliśmy także nad sobą po to, by lepiej, z większym doświadczeniem i pokorą podchodzić do każdego potrzebującego pomocy człowieka, przeciętnego Kowalskiego, który puka do drzwi Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa.

         W roku 2018  podejmowaliśmy szereg działań interwencyjnych. Przede wszystkim pracowaliśmy całodobowo.  Służyliśmy Państwu świadcząc wsparcie interwencyjne stacjonarne, telefoniczne, online, za pośrednictwem fb. Prowadziliśmy działania interwencyjne w terenie, udzielając wsparcia podczas zdarzeń losowych. Mogli Państwo skorzystać z naszej pomocy uczestnicząc w spotkaniach grup psychoedukacyjnch, grup wsparcia, warsztatach, dla różnych grup wiekowych i problemowych, prowadziliśmy mediacje, porady prawne, porady psychiatryczne, oraz terapie krótkoterminowe.

Łącznie odwiedziliście nas Państwo około 18176 razy!

W rok 2018 weszliśmy kończąc realizację, przy współpracy z lokalną telewizją powiatową programu „Rozmowy po Zmroku”. Program ten prowadził nasz ośrodkowy kolega Daniel Zawodnik. Zaproszeni przez niego goście opowiadali o swoich przeżytych kryzysach.  Był to program unikatowy w skali ogólnopolskiej, co pokazuje, że nie boimy się iść z duchem czasu, szukać nowych ciekawych rozwiązań, które pozwalają nam w szybszy sposób dotrzeć do drugiego człowieka. Papierową wersję programu „Rozmowy po Zmroku” wydaliśmy w formie książeczki, dostępnej dla każdego, kto chciałby powrócić do losów naszych Gości  z programu.

Rok 2018 to także rok wzmożonej  działalności na naszej stronie internetowej www.interwencjamyslenicki.pl oraz działalności na portalach społecznościowych, gdzie umieszczamy wszystkie nowości, informacje, artykuły i wydarzenia, które mają miejsce w OIKiP po to, aby usługa, którą realizujemy była znana i dostępna dla wszystkich. Promujemy interwencję kryzysową, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że jest ona bardzo potrzebna.

Ilość interwencji w 2018 r

- ofiary PRZEMOCY W RODZINIE: 1184

- sprawcy przemocy w rodzinie: 640

- trudności w związku:1472

- problemy wychowawcze: 1504

- kryzysy w rodzinie: 2528

Statystyki mówią same za siebie.

Największym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym 2018 r była dla nas Rodzinna Gra Terenowa „Rodzina Wolności” realizowana jako II filar programu „Szósta Akademia Prometeusza – Awers i rewers czyli historie po obu stronach domu. Przeciwdziałanie Przemocy w rodzinie w Powiecie Myślenickim.” „Rodzina Wolności” to innowacyjna aplikacja na urządzenia mobilne i komputery umożliwiająca łączenie aktywnego wypoczynku z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Głównym celem, twórców gry  była poprawa więzi rodzinnych przez wspólne działanie, ukazanie innych możliwości rozwiązania konfliktów i rozładowania emocji. Rodzinna Gra Terenowa kierowana była do rodzin chcących budować swoje relacje aktywnie i wspólnie spędzając czas. Uczestnicy gry za pomocą  kont mogli śledzić informacje i wiadomości umieszczane  przez organizatora.  Za pomocą aplikacji uczestnicy odbyli 4 wycieczki zakończone quizem, który sprawdzał wiedzę, umiejętności i uczył wspólnego działania.  Za każde  wykonane zadanie rodzina otrzymywała punkty. Ten zespół, który zdobył ich najwięcej wygrywał. Po zakończeniu każdego z etapów odbywały się pikniki rodzinne będące okazją do poznania historii obszarów, przez które przebiegała gra. Ilość rodzin zainteresowanych Terenową Grą rodzinną „Rodzina Wolności” przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego zainteresowania tym przedsięwzięciem. Pikniki które odbywały się po każdym etapie gry, skupiały nie tylko  jej uczestników wraz z całymi rodzinami, ale również lokalną społeczność, która z ciekawością brała udział w wydarzeniu.

Rok 2018 to także nowy cykl audycji, który Ośrodek realizował  przy współpracy z lokalną stacją radiową KMY pt: „PO-MOCNE Rozmowy”. Program prowadzony przez Daniela Zawodnika, pracownika OIKIP, porusza trudne tematy, których w życiu każdego z nas nie brakuje.

Swoistym podsumowaniem całej działalności OIKIP była Konferencja pt. „Wolność-zrozumieć i doświadczyć” realizowana w partnerstwie ze środowiskiem naukowym. Konferencja skierowana była do służb pracujących z osobami doświadczającymi przemocy i podsumowywała działania projektowe, poddając analizie zrealizowane zadania. Stanowiła również drogowskaz do dalszej pracy.

Naszym zdaniem rok 2018 to 365 dobrze wykorzystanych dni ciężkiej pracy.

I znowu… Rok 2019 zaczęliśmy od intensywnej pracy. Obiecujemy Państwu, że będziemy nadal działać ze zdwojoną siłą, realizować zamierzone cele, szerzyć idee interwencji kryzysowej, a przede wszystkim pomagać wszystkim, tym z Państwa, którzy  o tą pomoc do nas się zwrócą.

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami!

 

 

 

konferencja

terenowa gra

 

terenowa

terenowa gra rodzinna

terenowa gra

zamek dobczyce

pomocne

 

 

zdjecie oik

 

terenowa